Europa, Podróże

Włochy – top 10 miast do zwiedzenia

Włochy_atrakcje

Włochy to z pewnością jedna z najbardziej popularnych destynacji w Europie. Powodów jest wiele – kusząca mieszanka scenerii, zabytków, muzeów i oczywiście niesamowita kuchnia. Co więcej, kraj łatwo jest zwiedzić pociągiem lub autem.

Oto moje 10 typów najlepszych do zwiedzenia włoskich miast…

… a każde z nich ma swój wyjątkowy charakter i urok.

Rzym

Włochy do zwiedzenia, Rzym, On the Way

Rzym to jedno z najpopularniejszych włoskich miast i najprawdopodobniej Twój pierwszy przystanek w tym kraju. Miasto oferuje olśniewającą różnorodność zabytków i doznań. Przechodząc tą samą drogą, za każdym razem odkryjesz nowe zabytki, ozdobne średniowieczne i barokowe kościoły, piękne fontanny, muzea pełne sztuki czy renesansowe pałace.

 Zobaczysz jedną z najpopularniejszych atrakcji na świecie – Koloseum. Rzym to tętniące życiem miasto z doskonałymi restauracjami i życiem nocnym.Watykan z Placem św. Piotra są również łatwe do odwiedzenia, nawet na piechotę. Na zwiedzanie Rzymu polecam poświęcić co najmniej 3 dni.


Mediolan

Włochy do zwiedzenia, Mediolan, On the Way

Mediolan (Milano) to jedno z najbogatszych miast Europy słynące ze stylowych sklepów, galerii czy restuaracji. Czuć tutaj szybsze tempo życia niż w większości włoskich miast.

Miasto posiada również bogate dziedzictwo artystyczne i kulturowe. Gotycka Duomo z piękną marmurową fasadą jest wspaniała. Obraz Ostatniej Wieczerzy Leonarda Da Vinci jest jedną z największych atrakcji Mediolanu, a La Scala jedną z najbardziej znanych oper na świecie.


Wenecja

Włochy do zwiedzenia, Wenecja, On the Way

Wenecja to z całą pewnością wyjątkowe miejsce w skali światowej. Zbudowane jest na wodzie tworząc jedno z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych włoskich miast. I jedno z najliczniej odwiedzanych przez turystów.

Sercem Wenecji jest plac – Piazza San Marco ze wspaniałym kościołem – Bazyliką św. Marka. Znajduje się tu wiele muzeów, pałaców i kościołów do odwiedzenia, a wędrówka kanałami weneckimi i zagubienie się w labiryncie wąskich uliczek jest zawsze czarujące. Wenecja położona jest w północno-wschodniej części Włoch i historycznie tworzyła pomost pomiędzy Wschodem a Zachodem. Jej architektura zachowała bizantyjską atmosferę, której nie znajdziesz w innej części Włoch.


Werona

Włochy do zwiedzenia, Werona, On the Way

Werona znana jest z historii Romea i Julii, trzeciej największej rzymskiej areny we Włoszech oraz największego festiwalu operowego.

Werona ma dobrze zachowane średniowieczne centrum z rzymskimi pozostałościami, kompleks zamkowy i wiele ekskluzywnych sklepów. To czwarte najczęściej odwiedzane miasto we Włoszech i z pewnością warte zatrzymania się na północy kraju.


Florencja

Włochy do zwiedzenia, Florencja, On the Way

Florencja to jedno z najważniejszych renesansowych centrów architektonicznych i artystycznych Włoch. Całe miasto jest wspaniałe, ale i pełne turystów.

Florencja ma kilka wartych odwiedzenia muzeów z wieloma znanymi obrazami i rzeźbami, w tym „Dawid” Michała Anioła czy „Narodziny Wenus” Botticellego. Pałace i ogrody Medici. Florencja leży w regionie Toskanii i jest bramą do zwiedzenia mniejszych toskańskich miast i wsi.


Neapol

Neapol_ontheway

Neapol (Napoli) można uznać za jedno z najbardziej tętniących życiem miast we Włoszech. Położone jest na południe od Rzymu i jest najważniejszym miastem w południowych Włoszech.

Neapol zachował wiele ze swojego barokowego charakteru i jest punktem wyjścia do wycieczek do Pompei, Herkanulum i wybrzeża Amalfi. Posiada wiele historycznych i artystycznych skarbów, a także słynie z pizzy i deserów(!).


Bolonia

Włochy do zwiedzenia, Bolonia, On the Way

Bolonia znana jest z piękna, bogactwa, kuchni i lewicowej polityki. Płaskie uliczki wyłożone są arkadami, dzięki czemu jest dobrym miejscem na spacery przy każdej pogodzie. Bolonia posiada jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie, ładne średniowieczne centrum oraz kilka atrakcyjnych placów otoczonych budynkami z portykami.

Bolonia jest największym miastem w regionie Emilia-Romagna w północnych Włoszech, a Piazza Maggiore jest jednym z największych placów w Europie. Nawet wśród Włochów jest on uważany za kulinarną stolicę kraju.


Turyn

Włochy do zwiedzenia, Turyn, On the Way

Turyn leży w regionie Piemontu w północno-zachodnich Włoszech i jest ważnym ośrodkiem kulturalnym z doskonałymi muzeami, eleganckimi sklepami i dobrymi restauracjami. Istnieje również kilka bardzo ładnych przykładów architektury barokowej i historycznych pałaców, słynnych kawiarni, warsztatów rzemieślniczych i ulic z zadaszonymi arkadami.


Genua

Włochy do zwiedzenia, Genua, On the Way

Genua w Ligurii na północno-zachodnim wybrzeżu Włoch jest głównym portem morskim we Włoszech. Genua ma fascynujące, nowoczesne akwarium, interesujący obszar portowy i historyczne centrum, o którym mówi się, że jest największą średniowieczną dzielnicą w Europie z bogactwem kościołów, pałaców i muzeów.


Perugia

Perugia_ontheway

Perugia, w regionie Umbra, w środkowych Włoszech, jest bardzo kosmopolitycznym miastem i domem dla dwóch uniwersytetów. Latem organizowany jest tutaj znany na całym świecie festiwal jazzowy, a Uniwersytet dla obcokrajowców jest doskonałym miejscem do nauki języka włoskiego.  To otoczone murem miasto na wzgórzu ze wspaniałymi widokami na dolinę, z kilkoma ważnymi zabytkami i dobrym centralnym placem. Jego historia sięga IX wieku p.n.e.Jeśli masz do polecenia inne włoskie miasta, będzie mi miło jeśli podzielisz się tym w komentarzu 🙂

Pozdrawiam,
Kasia

👋

Please follow and like us:

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply