Afryka, Podróże

Maroko – 10 powodów, dla których warto tam pojechać

Na początku swojej przygody z Maroko przysięgałam, że nigdy więcej tam nie wrócę. Pod koniec wyprawy miałam nadzieję, że odwiedzę ten kraj jeszcze nie raz, głównie ze względu na dziesięć poniższych powodów.

1. Zachwycająca architektura

Ozdobne wzory ułożone w geometryczne ornamenty, tysiące misternie rozmieszczonych kafelków czy majestatyczne łuki takich miast jak Fez, Marrakesz, Meknes, Casablanca czy Rabat są jednym z najlepszych przykładów architektury arabskiej.

Meczet-Hassana-Maroko

Konieczne do odwiedzenia w tej dziedzinie to: meczet Hassana II w Casablance, Ben Youssef Madrasa w Marrakeszu oraz brama do Fezu.

2. Trekking po Saharze

Któż nie marzył o chodzeniu boso po Saharze i spaniu pod morzem gwiazd? Ogromną atrakcją w Maroko jest możliwość odbycia zorganizowanej wycieczki i noclegu na Saharze. Tylko dla lubiących zorganizowane wycieczki pod turystów. Szczerze przyznam, że pustynia Wadi Rum w Jordanii wywarła na mnie większe wrażenie.

Sahara-Maroko

Nietknięte górskie wydmy, cudowne wschody i zachody słońca – tego możesz spodziewać się na miejscu. Do wyboru są zazwyczaj 2 lub 3 dniowe wycieczki. Należy przygotować się na to, że jazda na wielbłądzie wcale do najwygodniejszych nie należy, co rekompensują nam w zupełności piękne widoki.

3. Bogactwo smaków

Kuchnia Maroko to z pewnością jedna z najciekawszych i najbogatszych smakowo kuchni świata. Jej cechą charakterystyczną jest przygotowywanie dań w specjalnych glinianych naczyniach zwanych tagine.

Tagine-Maroko

I choć same składniki dań nie zaskakują to cała magia tkwi w glinianym naczyniu, w którym przygotowuje się potrawy.

4. Zakupy lokalnego rękodzieła

Marokańskie suki to wyjątkowe i szalone miejsca. Można się w nich przepychać, gubić i targować (to ostatnie nawet trzeba).

Targ-Marrakesz-Maroko

Na najsłynniejszym marokańskim bazarze w Marrakeszu znajdziecie ręcznie robione przedmioty takie jak ceramika, wyroby skórzane, dywany, tekstylia, przyprawy, biżuterię, lampy, buty i mnóstwo innych przedmiotów. Przygotuj się na opieranię się chęci kupienia wszystkiego. Koniecznie targuj się ze sprzedawcami – często można wytargować połowę ceny, a Marokańczycy uwielbiają się targować i wręcz oczekują tego od kupujących. Moja rada? Nigdy nie podróżuj do Maroko z pełną walizką 🙂

5. Nocleg w riadzie

Jeśli miałabym wybrać jeden powód, który powinien skłonić Cię do przyjazdu do Maroko to będą to spektakularne i całkowicie wyjątkowe noclegi, czyli tradycyjne marokańskie riady.

Riad-Maroko

Riad znaczy po arabsku „ogród” i stanowi niesamowitą oazę spokoju w porównaniu ze zgiełkiem medyny. Wszystkie riady posiadają centralny dziedziniec, często z małą fontanną lub basenem, z pokojami gościnnymi rozmieszczonymi na różnych piętrach i wypełnionymi zachwycającymi dekoracjami. W pełni oddają one ducha i estetykę cudownej marokańskiej architektury. Najlepsze i najładniejsze riady są często zapełnione rezerwacjami na pół roku wprzód. Warto wieć pomyśleć wcześniej o rezerwacji noclegu.

6. Nadmorski urok Essaouira

Bez wątpienia to moje ulubione miasto w Maroko. Nigdyś było prawdziwą mekką hipisów, dziś stanowi centrum sportów wodnych i rybackiego życia. Uwielbiam tą spokojną atmosferę miasta, brak natarczywych naganiaczy, morskie powietrze i świeże owoce morza.

Essaouira-Maroko

Koniecznie odwiedź tutejszy targ rybny, gdzie z pewnością zobaczysz ryby i owoce morza, o istnieniu których nie wiedziałeś. Wszyscy drobni rybacy sprzedają tutaj swój codzienny połów. W pobliżu głównego placu pełno jest miejsc, gdzie można zjeść świeże owoca morza z grilla. 

7. Wspinaczka po szczytach Atlasu Wysokiego

Góry Atlas zajmują większą część powierzchni kraju. 

Atlas-Maroko

To tu będziesz miec okazję zdobyć najwyższy szczyt Afryki Północnej – Mt. Toubkal.

8. Targ w Marrakeszu

W pewnym sensie Marrakesz jest kwintesencją marokańskiego miasta. Spełnina ono wyobrażenia większości odwiedzających na temat marokańskiej stolicy. Medyna miasta obejmuje kręte uliczki, ukryte sklepy i suki pełne kolorowych dywanów i lamp.

Targ-Marrakesz-Maroko

Serce Marrakeszu stanowi Djemael Fna, czyli ogromny plac otoczony kawiarniami i pełen róźnorodnych atrakcji poczynając od kobiet robiących tatuaż z henny, po magików i zaklinaczy węży. Działające instytucje takie jak medresy (szkoły koraniczne) i garbiarnia miasta, pokazują tradycyjną kulturę połączoną z codziennym życiem współczesnych Marokańczyków.

9. Filmowy Ait-Ben-Haddou

Co łączy takie filmy jak „Gladiator”, „Kleopatrę”, „Grę o Tron”, „Klejnot Nilu” czy „Mumię”? Wszystkie wymienione kręcono właśnie tutaj, w marokańskiej wiosce Ait-Ben-Haddou.

Ait-Ben-Haddou-Maroko

Cała wioska była niegdyś fortyfikacją, przez którą przebiegała trasa karawan pomiędzy Marrakeszem i Warzazatem. W 1987 r. Ait-Ben-Haddou wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie wioskę zamieszkują cztery rodziny. 

10. Tanie loty do Maroko i dobra infrastruktura

Do Maroko dostaniecie się z Polski tanimi liniami Wizzair lub Ryanair. Najtaniej dolecicie do Marrakeszu i Agadiru. Lot trwa ponad 4 godziny. Ja wybrałam nieco inną opcję – lot do Barcelony, a następnie 50 minut samolotem do Fezu. Polecam gorąco tę opcję, zwłaszcza, że taki lot kosztował mnie nieco ponad 40 zł. Ceny za bilet z Warszawy do Marrakeszu schodzą do 150 zł. Musicie jednak pamiętać, że ceny uwzględniają tylko mały bagaż podręczny.

Please follow and like us:

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Hardy 01/05/2020 at 14:21

    Marzą mi się pustynne widoki w szczególności zachody słońca. Jakie wrażenia się ma podczas jazdy na wielbłądzie – on trochę centymetrów ma 😉

  • Leave a Reply