Azja, Podróże

Jordania na weekend. Kompletny przewodnik

07/04/2019
Jordania na weekend

Jordania była pierwszym odwiedzonym przeze mnie krajem islamskim. I od razu zachwyciła swoim pięknem, kulturą, bogactwem kuchni oraz odmiennością krajobrazu. Wyprawa odbyła się w grudniu 2018, a czasu na przygotowanie było niewiele. Jak zatem przygotować się do odwiedzenia Jordanii w krótkim czasie? Nic prostszego! Przed wami Jordania na weekend.

Jordania – po co w ogóle tam lecieć?

Jordania od niedawna stała się bardzo dostępnym dla turystów krajem. Kraj otworzył się na masową turystykę głównie za sprawą tanich lotów. Zobaczycie tu nie tylko jeden z cudów świata – Petrę, ale także przepiękne wąwozy, pustynie, spróbujecie pysznej kuchni, czy poczujecie klimat kultury islamu.

Jordania na weekend – jak się dostać?

Od października 2018 r. Ryanair wprowadził regularne loty do stolicy Jordanii – Ammanu. Najniższa cena biletu w obie strony jaką widziałam to 78 zł. Wylot możliwy jest z Krakowa lub Warszawy (Modlin) dwa razy w tygodniu w poniedziałki i piątki. Stwarza to idealną możliwość polecenia do Jordanii na weekend.
Jeśli chcecie dostać się do Jordanii drogą lądową od strony Izraela – możecie wybrać trzy miejsca: Jordan River (Sheikh Hussein) na północy, King Hussein Bridge (Allenby) na zachodnim brzegu (nie dostaniecie tu wizy) oraz Yitzhak Rabin (Wadi Araba) na południu. 

Wiza

Od obywateli Polski wymagana jest wiza, aby wkroczyć na teren Jordanii. Niezbędny będzie również paszport ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu na teren tego kraju. Nie potrzebujecie żadnych dodatkowych zdjęć czy dokumentów. Wizę możecie otrzymać na lotnisku (tzw. visa on arrival). Jej cena to 40 JOD przy pobytach krótszych niż 3 dni. Powyżej 3 dni – 10 JOD. No chyba, że jesteście posiadaczami Jordan Pass.

Jordan Pass

Dzięki Jordan Pass wejdziecie do niemalże 40 atrakcji w całym kraju za darmo. Dostępna jest w trzech opcjach – na 1, 2 lub 3 dni za odpowiednio 70, 75 lub 80 JOD. Jest ważna 12 miesięcy od daty zakupu, ale nie będzie ważna po dwóch tygodniach od pierwszego zeskanowania. Jordan Pass zawlania was równiez z opłaty za wizę, ale tylko pod warunkiem, że spędzicie w kraju nie mniej niż 4 dni (3 noce). Karte zakupicie tutaj. Po zakupie wystarczy ją wydrukować oraz ściągnąć na telefon. Ważna informacja – karta jest imienna i nie może byc przekazywana na inne osoby.

Waluta

Walutą obowiązującą w Jordanii jest dinar jordański (JOD/Jordan Dinar). Kurs tej waluty jest sztywny w stosunku do dolara 1$ = 0,7 JOD. Warto więc zabrać ze sobą dolary w gotówce. Jedynie raz spotkałam się z niższym przelicznikiem (w hostelu). Dolary wymienicie bez problemu na lotnisku w oficjalnych punktach. Zobaczycie je na pewno po drodze, wychodząc z samolotu.

Ubezpieczenia, szczepienia, zdrowie

Tak, jak w przypadku innych krajów, wybierając się do Jordanii warto zakupić ubezpieczenie na czas waszego pobytu. Koszt wizyty lekarskiej to od 15 do 30 JOD, a pobyt w szpitalu od 15 do 80 JOD za dzień. Usługi za zabiegi oraz leki naliczane są oddzielnie. Jak podaje MSZ, opieka medyczna w miastach, a zwłaszcza w Ammanie, jest na wysokim poziomie. Przyjezdnych nie obowiązują żadne obowiązkowe szczepienia. MSZ ostrzega przed zatruciem pokarmowym oraz zakażeniem amebą. Zaleca się, by dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem i unikać barów czy restauracji o wątpliwym standardzie.

Noclegi

Noclegi bez problemu zarezerwujecie na stronie Booking.com. Poniżej przedstawiłam listę wszystkich wybranych przeze mnie noclegów wraz z ceną.
– Pustynia Wadi Rum – Bedouin story Camp – 9 JOD. Dodatkowo musiałam zapłacić 10 JOD za transport z parkingu do obozu. Mogłam równiez wykupić obiad za 5 JOD oraz kolację za 10 JOD. z Żadnego nie skorzystałam ze względu na oszczedności, ale nasz beduin ulitował się nad nami i zaproponował kolację za darmo. Może dlatego, że byłyśmy jedynymi turystkami, które jej nie wykupiły 😉 Śniadanie jest w cenie. Pyszne! Dokładne informacje jak wygląda nocleg w takich namiotach jak na zdjęciu poniżej tutaj. 
– Petra – tu bez problemu znajdziecie hostel będąc na miejscu.
– Madaba – Moab Land Hotel – 18,2 JOD za pokój 2-osobowy z balkonem w samym centrum miasta ze śniadaniem. Nadachu budynku znajduje się piękny taras z widokiem na meczet. A do tego przemiła obsługa, fajny standard i pyszne jedzenie. Zdecydowanie mój najlepszy nocleg w Jordanii.

Podróżowanie po Jordanii – transport

Do najpopularniejszych miejsc dostaniecie się publicznym środkiem transportu. Ja zdecydowałam się jednak na wynajęcie auta ze względu na oszczędność czasu i większą elastyczność. Polecam tę formę transportu w Jordanii każdemu. Co prawda, wypożyczając zwykłe auto bez napędu na 4 koła, nie przejedziecie się po pustyni, ale wciąż, jazda po kraju daje dużo radości 🙂 Drogi są w dobrym albo bardzo dobrym stanie. Z północy na południe ciągną się trzy autostrady – Desert Highway, King’s Highway oraz Dead Sea Highway. Bez dwóch zdań najpiękniejsza była dla mnie Desert Higway, która przebiega wzdłuż Morza Martwego, tuż przy granicy z Izraelem. Ruch na autostradach jest niewielki. Sytuacja wygląda nieco inaczej w okolicach dużych miast. W całym kraju zauważyłam podobne zachowania kierowców – nieużywanie kierunkowskazów oraz niezwracanie uwagi na pasy ruchu. Po krótkim czasie da się jednak do tego przyzwyczaić.

Paliwo

Zaskakujące było dla mnie to, że na każdej stacji benzynowej była jedna i ta sama cena benzyny – 0,44 JOD (2,50PLN) za litr diesla. Jeśli chodzi o benzynę, to do wyboru mamy 90- lub 95-oktanową. Na każdej stacji można było płacić kartą, ale wiem, że to kwestia szczęścia, więc lepiej miejcie ze sobą zapas gotówki.

Ubiór

Jeśli podróżujecie w parze lub z osobą odmiennej płci to dla wszego spokoju lepiej mówić, że jest się małżeństwem, ma sie dzieci i nie jest się ateistą. Moja sytuacja była nieco utrudniona, ponieważ moim towarzyszem była koleżanka. Zachowałysmy jednak środki ostrożności takie jak niewychodzenie po zmroku (z wyjątkiem pobliskiej knajpy czy sklepu). Wszelkie wyjście po zmroku wiązało się z komentarzami mężczyzn, robieniem zdjęć czy kręcieniem filmów z naszym udziałem.W moim odczuciu była to jednak bardziej ciekawość niż chęć zrobienia czegoś złego.

Jeśli chodzi o ubiór to nie poleca się noszenia bardzo odkrytych czy obcisłych strojów. Ot, tyle.

Jordania – najważniejsze atrakcje

Wadi Rum – noc na pustyni – przez wielu, pustynia ta jest uważana jest za najpiękniejszą na świecie. Po zobaczeniu przepięknego zachodu słońca, który zdawał się podkreślać jeszcze bardziej czerwień piasku, już wiem skąd taki zaszczytny tytuł. Cały krajobraz Wadi Rum był dla mnie wyobrażeniem pomieszania australijskiego interioru z Marsem. To tutaj kręcony był słynny film „Marsjanin”. Tak jak ponad 50 innych filmów fabularnych.

Petra – odkryj świat Nabatejczyków – główna atrakcja Jordanii, dla której większość turystów przybywa do tego kraju. Jeden z cudów świata, znany m.in. z filmów z Indiana Jones. Zwiedzanie Petry możliwe jest od 6:00 do 16:00. Warto wybrać się tam z samego rana, co pozwoli wam zachwycać się pieknem Petry niejednokrotnie bez ani jednego innego turysty.

Mała Petra – co prawda nie robitak dużego wrażenie jak Petra, ale uważam, że warto ją zobaczyć.Za czasów Nabatejczyków pełniła funkcję przedmieścia Petry. Nieopodal wejścia znajduje się parking. 

Wadi Mujib – należy on do Rezerwatu Biosfery Mujib – najniżej położonego rezerwatu na świecie (420 m p.p.m.). Jest to przepiękny kanion, na dnie którego płynie wartka rzeka. Może spróbować tutaj swoich sił w kanioningu. Rezerwat jest niedostępny dla turystów w okresie zimowym.

Morze Martwe – z roku na rok zmniejszająca się depresja znajduje się 400 m. p.p.m. Kąpiele w Morzu martwym nie powinny sprawić trudności nawet osobom nie potrafiącym pływać, wszystko dzięki wysokiemu zasoleniu wody, która sama wypycha nas ku powierzchni. Zabronione jest jednak kąpanie się w niedozowlonych miejscach. Jest to bardzo niebezpieczne.

Góra Nebo – miejsce śmierci Mojżesza. Na Górze Nebo znajduje się symboliczny krzyż opleciony wężem oraz Sanktuarium Mojżesza. Jeśli tylko pogoda dopisze, zobaczycie z jej szczytu niesamowity widok na całą okolicę. Bilet wstępu to 2 JOD.

Kasr al-Jahud – miejsce chrztu Jezusa – to tu, w rzece Jordan, Jan Chrzciciel dokonał chrztu Jezusa. Dookoła zobaczycie pełno tabliczek, które ostrzegać was będa przed schodzenie z wytyczonych ścieżek. Teren wokół jest bowiem zaminowany.

Madaba – zabytkowa mozaika – w samym centrum miasta znajduje się grecka cerkiew św. Jerzego, w środku której znajdziecie zabytkową mozaikową mapę Ziemi Świętej z 560 r. Powstała z 2 milionów kawałków, a jej zrobienie zajęło 6 lat. Choć mozaika nie zachowała się w idealnym stanie to do dziś przetrwał kawałek, na którym znajduje się Jerozolima czy Jerycho. Jest to chyba główna atrakcja Madaby, głównie ze względu na fakt, iż jest to najlepsza mapa topograficzna sprzed powstania współcześnie znanej nam kartografii oraz najstarsza zachowana mapa Ziemi Świętej. Mozaikę zwiedzać możecie w godzinach 8-17, a za bilet wstępu zapłacicie 1 JOD.

Amman – stolica Jordanii. Zobaczycie tu starożytne atrakcje takiej jak cytadelę czy amfiteatr. Możecie tu także zwiedzić meczet od środka. Pierwsza myśl po zobaczeniu Ammanu to ogromny chaos, ale nasze zdanie zmienia się z każdą godziną spędzoną w tym mieście.

Al-Khazneh – skarbiec Faraona

Kerak – zamek Krzyżowców

Jak widzicie, Jordania na weekend jest możliwa i w 3-4 dni można zwiedzić na prawdę wiele rzeczy. A dla chcących zwiedzieć ten region jeszcze dokładniej istnieje opcja przedłużenia weekendu o cały tydzień 🙂

You Might Also Like

9 komentarzy

 • Reply Joanna | Organiczni.eu 11/04/2019 at 20:03

  Bardzo bym chciała zobaczyć Jordanię. Byłam po drugiej stronie Morza Martwego, kilkanaście lat temu – jeszcze tak nie wysychało. Słyszałam, że teraz jest naprawdę duży problem.

 • Reply Klaudia 12/04/2019 at 07:21

  Jordania jest bardzo ciekawym krajem. Nie wiem, czy kiedykolwiek się tam wybiorę, ale chciałabym zobaczyć Petrę. Trochę zdziwiłam się, że bylyscie taka atrakcja tam.

  • Reply Kasia 14/04/2019 at 07:42

   Atrakcją byłyśmy nie w samej Petrze, ale w mieście już tak 🙂 Mam nadzieję, że w przyszłości wybierzesz się odwiedzić Jordanię, bo zdecydowanie warto! 🙂

 • Reply alleve 13/04/2019 at 09:50

  Trochę mnie przerażają te zasady dotyczące kobiet w krajach islamskich 😉

  • Reply Kasia 14/04/2019 at 07:42

   Z tego, co zauważyłam to kobiety tam były wręcz dumne ze swojej sytuacji, a najbardziej zaskoczona byłam traktowaniem małych dziewczynek – jak księżniczki 🙂

 • Reply Ania 13/04/2019 at 11:20

  Bardzo fajne, usystematyzowane i przejrzyste informacje. Kraj wydaje sie bardzo interesujacy. 🙂

  • Reply Kasia 14/04/2019 at 07:44

   Bardzo dziękuję! Jordania jest wspaniałym krajem i każdemu kto zastanaiwa się nad jego odwiedzeniem mówię stanowcze – jedź! 🙂

 • Reply Monika 13/04/2019 at 20:01

  Przepieknie tam musi być. Nie wiedziałam, że do Jordanii można wybrać się na weekend. A ceny biletow naprawdę można „upolować” mega atrakcyjne. Mnóstwo praktycznych wskazówek. Kto wie, może kiedyś i tam polecimy. 🙂

  • Reply Kasia 14/04/2019 at 07:45

   Monika, jest przepięknie! Wierzę, że kiedys odwiedzicie ten kraj i zobaczycie na własne oczy tę odmienność i różnorodność, ale też gościnność miejscowych 🙂

  Leave a Reply