Azja, Podróże

HongKong – Świątynia Dziesięciu Tysięcy Buddów

8 novembre 2018

Świątynia Dzięsieciu Tysięcy Buddów to z pewnościa jedno z must have do zobaczenia w HongKongu. Może urzec swoim pięknem i odmiennością od reszty miasta owianą błogą ciszą.

Po nocy spędzonej na lotnisku w Shezhen, dojeżdżamy metrem do granicy z HongKongiem. Tam, piechotą przechodzimy przez kontrolę i będąc już w HongKongu wsiadamy do metra w kierunku pierwszego w Hongkongu celu –  Świątyni Dziesięciu Tysięcy Buddów.

Pogoda nie rozpieszcza, jest gorąco i wilgotno. Mimo wziętego rano prysznica, skóra klei nam się niczym po tygodniu braku kontaktu z wodą. To, co widzicie na poniższym zdjęciu to posągi Arhantów, oddając ich rzeczywistą wielkość. Jest ich 500 i umieszczone zostały wzdłuż 431 schodów prowadzących do Świątyni. Zaś na samej górze, znajduje się nasz cel.

Świątynia Dziesięciu Tysięcy Buddów zrobiła na nas ogromne wrażenie. Jeśli ktoś poprosiłby mnie o polecenie świątyni w HongKongu, bez wątpienia wymieniłabym Świątynię Dziesięciu Tysięcy Buddów. Nazwa nie bez powodu nosi w sobie tak dużą liczbę. Tyle bowiem ( a właściwie to 13 tysięcy :)) posążków Buddy uświadczycie na miejscu. Wszystkie wykonane przez rzemieślników z Szanghaju. Każda z figur ma inny wyraz twarzy, pozę oraz oznaczona jest imieniem swojego ofiarodawcy. Całość położna jest na wzgórzu , z którego roztacza się piękny widok na tropikalną okolicę.

świątynia dziesięciu tysięcy buddów

Jak dojechać do Świątyni Dziesięciu Tysięcy Buddów?

Świątynia Dziesięciu Tysięcy Buddów znajduje się na Półwyspie Kowloon. Dojedziecie tam metrem – stacja Sha Tin. Wyjście B, kierunek w lewo wzdłuż placu ze starymi budynkami. Po dojściu do centrum handlowego skręcacie w lewo a następnie w pierwszą uliczkę w prawo.

Po drodze mijacie biała bramę buddyjskiego cmentarza. Możecie pójść tam, aby wejść na wzgórze Po Fook, skąd roztacza się widok na chiński cmentarz). Jednak aby dotrzeć do świątyni, musicie iść chodnikiem po prawej stronie od białej bramy, prowadzi tam ścieżka wzdłuż parkingu, tuż przy ścianie ministerstwa.

świątynia dziesięciu tysięcy buddów

świątynia dziesięciu tysięcy buddów

Świątynia Dziesięciu Tysięcy Buddów

Klasztor wraz ze świątyniami zostały wzniesione w latach 50. XX wieku z inicjatywy Yuet Kai, który wraz z uczniami budował kompleks przez niemalże 20 lat. Swoją drogą, jego posąg, a właściwie jego zmumifikowane ciało pokryte złotem, również możecie tam zobaczyć. Klasztor nie jest już takim klasztorem jak kiedyś. Zarządzają nim osoby świeckie, a mnichów tam raczej nie uświadczycie.

Według mnie, jest to jedna z lepszych atrakcji w HK. Praktycznie nie ma tam turystów, wejście jest darmowe, a doznania są nie do opisania. Na miejscu znajduje się również restauracja wegetariańska, ja jednak nie odwiedziłam jej, choć słyszałam, że warto 🙂

Zwiedzanie tego miejsca zajęło mi ok. 4 godzin wraz z dojazdem. Godziny otwarcia świątyni to 9-17.

Dajcie znać w komentarzu jeśli mieliście okazję zobaczyć tę niesamowitą Świątynię Dziesięciu Tysięcy Buddów na własne oczy i jakie są Wasze wrażenia 🙂

 świątynia dziesięciu tysięcy buddów

świątynia dziesięciu tysięcy buddów

świątynia dziesięciu tysięcy buddów

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply